Co odróżnia rower crossowy od trekkingowego i górskiego?

Wybór roweru bywa nie lada wyzwaniem. Na rynku dostępnych jest przynajmniej kilka podstawowych odmian, wśród tych polecanych na weekendowe wycieczki najczęściej wymieniane są rowery trekkingowe, górskie i crossowe. Tylko czym one się różnią.

Rower dostosuj do swoich potrzeb

Typy rowerów różnią się wagą, wielkością kół i akcesoriami. I choć można szukać kluczowych elementów jakie powinien spełniać idealny rower, to najważniejszą kwestią zawsze pozostaje to, jaki typ jazdy najbardziej nam odpowiada. Kupno roweru dostosowanego do szybkiej jazdy po asfalcie nie sprawdzi się, jeśli unikamy jazdy po drogach jak ognia. Nawet najlepszy model tego nie zmieni. Dlatego przed wyborem roweru zawsze trzeba się zastanowić, gdzie przede wszystkim chce się nim jeździć.

Rower crossowy, górski czy trekkingowy?

Rowery górskie od wielu lat cieszą się olbrzymią popularnością. Dobrze sprawdzają się podczas weekendowych wypadów, mają solidną ramę, koła zwykle o średnicy 26 cali i dobrą amortyzację kierownicy. Grube opony sprawiają zaś, że świetnie radzą sobie w trudnym terenie, nawet w głębokim piasku czy na kamieniach.

Po przeciwnej stronie są rowery trekkingowe, idealnie przystosowane do nawet kilkudziesięciokilometrowych wycieczek, dzięki cieńszym oponom, lżejszej ramie i nieco większych, 28 calowych oponach. Takie rowery sprawdzą się idealnie na asfalcie i twardych duktach leśnych, ale już nie w trudniejszym terenie.

Rower z rodzaju crossowego to kompromis. Co prawda u części producentów ten typ rowerów nie różni się specjalnie od rowerów trekkingowych, zwykle są ich okrojoną wersją. Jednak co do zasady rowery crossowe łączą sobie zalety większy opon i wygodnej ramy, z szerszymi widelcami, do których można swobodnie montować szersze terenowe opony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *